Výroba -

Skleněné pilníky

Výroba pilníku nebo škrabky začíná s jeho drsným povrchem. Protože drsný povrch je hlavním důvodem k pořízení si takové věci, jedná se o nejduležitější fázi výrobního procesu. Vlastnosti povrchu, jako je drsnost, životnost nebo schopnost brousit, jsou dány způsobem jeho výroby.


Sklo po leptání
povrchu

Zdobení

Automatická výroba
Pískování
Nejjednodušší a zároveň nejekonomičtější způsob výroby. Tryskáním částeček jemného písku se hladký povrch skla rozruší. Výsledek, stejně jako výroba, je bohužel velice laciný. V porovnání s následujícími postupy povrch daleko hůře brousí a o životnosti lépe nemluvit. Po chvíli používání ztratí jakékoli schopnosti postarat se o zlobivý nehet a nezbude nic jiného než zakoupit nový.
Lepení
Tento postup je velice dobře znám u papírových pilníků, jež jsou vhodné především k úpravě umělých nehtů. Na hladké sklo se přilepí jemné zrno nějakého minerálu, který pak slouží jako brusivo. Nevýhodou je, že může být k některým druhům nehtů příliš hrubý a dělá nepořádek, protože při broušení minerál odpadává od pilníku.
Leptání
Sklo se ponoří do leptací lázně, která vytvoří jedinečnou brusnou strukturu. Vynikající pro všechny druhy přírodních nehtů. Skvělá životnost, pilník se dřív zlomí či jinak poškodí, než by přestal brousit. Nevýhodou můžou být vyšší nároky na výrobu než u předchozích postupů.

Díky nekompromisním vlastnostem využíváme k výrobě povrchu výhradně leptání. U škrabek, kde každá strana má odlišnou drsnost, se k dosažení hrubšího výsledného efektu jedna z nich před leptáním naruší. Na následujících fotkách můžete vidět pod mikroskopem rozdíl mezi pískovaným a leptaným povrchem.


Pískovaný povrch

Leptaný povrch pilníku

Hrubý leptaný povrch
škrabky

Dalším krokem výroby je obrobení. Nejspíš jste se už někdy setkali s broušeným sklem. Vázy na květiny, čajové servisy, luxusní lustry, do nichž se diamantovými nástroji kreslí rozmanité vzory. I pilník je jen vzor a vhodným nástrojem je vybroušen do žádaného tvaru.

Ruční výroba
Tradičním postupem pomocí předloh a šablon je pilník v několika krocích vybroušen. Ruční výroba má své nedostatky, mezi něž patří přesnost a celková kvalita zpracování. Každý kus je víceméně originál.
CNC automatická výroba
Jediným tahem, počítačem řízeným nástrojem je pilník vybroušen do konečného tvaru. Čistota, přesnost a vynikající zpracování je zaručeno.

Od ruční výroby jsme se propracovali k automatizované, ale využíváme obou. Tam, kde jedni vidí nedostatky, druzí vidí krásu. Na závěr se pilník podle přání zákazníka tvrdí, barví a zdobí.